Poľsko neprijme jediného utečenca, „pretože neexistuje žiadny mechanizmus, ktorý by zaistil bezpečnosť krajiny“, vyhlásil v súvislosti s poslednými teroristickými útokmi najmocnejší poľský politik Jaroslaw Kaczyński.

Európska únia prišla nedávno s návrhom na to, že každý jej členský štát bude musieť prijať určitý počet utečencov alebo zaplatiť 250 000 eur za každého, ktorého odmietnu. Peniaze, ktoré by takéto opatrenie prinieslo, by potom dostali krajiny ako Grécko, Nemecko alebo Taliansko, ktoré majú naopak utečencov nadbytok.

Konkrétne pre Poľsko by to znamenalo nutnosť prijatia celkom 6500 utečencov alebo zaplatiť 1,6 miliárd eur ako „odškodné“. „Takéto rozhodnutie by znamenalo koniec nezávislosti členských štátov EÚ – samozrejme hlavne tých slabších. V žiadnom prípade s tým nesúhlasíme, pretože sme a vždy budeme sami pri kormidle našej politiky, „vyhlásil Kaczyński.

Jaroslaw Kaczyński je lídrom poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť. Jeho strana je primárne nacionalistická a pozícia jej členov k väčšine zásadných tém je pravicová. Sú to práve oni, ktorí sa v Poľsku stavajú celkom jasne proti plánom Európskej únie na prerozdeľovanie utečencov.

Veď už v roku 2015 Kaczynski vyhlásil, že utečenci so sebou do Európy prinášajú „všemožné baktérie“, a to vrátane cholery a úplavice. Samotné zvolenie aktuálnej vládnucej poľskej strany prebehlo s prísľubom protiutečeneckej a euroskeptickej politickej línie.

zdroj: parlamentnilisty.cz