Konstantin Murachtin nie je príslušník špeciálnej jednotky, ale obyčajný letec-navigátor. Napriek tomu dokázal niečo, čo poznáme len vo filmoch, natočených v štúdiách: 10 hodín unikal krvilačným šakalom, ktorí prečesávali oblasť, kde sa skrýval, čím potvrdil neuveriteľnú profesionalitu ruských vojenských síl. Po svojej úspešnej evakuácii do bezpečia netúži Konstantin Murachtin po ničom inom, ako „splatiť dlh za svojho veliteľa“, ktorého teroristi rozstrieľali vo vzduchu.

O podrobnostiach lovu na letca píše vojenský expert Vladislav Šurigin:

Podrobnosti:
Turci boli niekoľko dní „na love“ ruského lietadla. Pri vzlete ruských lietadiel Turci hneď dvíhali do vzduchu tie svoje, a keď sa ruské bombardéry priblížili k oblasti bojov, vo vzduchu sa neustále nachádzali štyri až šesť tureckých stíhačiek F-16. Niekoľkokrát turecké velenie simulovalo útoky na bombardéry nachádzajúce sa najbližšie k hranici, ale pri priblížení k nim sa vracalo naspäť, vysvetľujúc toto konanie „sprevádzaním“ cudzích lietadiel. Včera dvojica tureckých stíhačiek začala útok na ruský bombardér ešte pred jeho priblížením sa k hranici Turecka a nachádzala sa v útočnej pozícii prakticky v moment jeho príletu k cieľu, v čase, keď bombardér pozdĺž hranice s Tureckom zakrúžil nad cieľom. To znamená, v skutočnosti naňho číhali pripravené na útok.

V tom čase ruský bombardér uskutočňoval manéver pri hranici Sýrie a Turecka, nachádzal sa vo vzdušnom priestore Sýrie 3 km od hranice. A zo vzdialenosti 4 km šikmo zboku bol ruský SU-24 zasiahnutý teplom navádzanou raketou Sidewinder do zadnej časti lietadla, pričom štart rakety sa uskutočnil prakticky na hranici Turecka a Sýrie, a následne turecká F-16 vtrhla do vzdušného priestoru Sýrie minimálne na vzdialenosť 4 km. Raketa trafila motor, obidvaja letci sa katapultovali. Veliteľ posádky podplukovník Oleg Peškov bol rozstrieľaný islamistami vo vzduchu a na zem dopadol už mŕtvy. Jeho tela sa zmocnili ozbrojenci.

Pilot-navigátor, kapitán Konstantin Murachtin, prežil a podarilo sa mu úspešne pristáť. Pristátie prebehlo na zalesnenom svahu hory. Dalo mu to neveľký náskok a z miesta dopadu sa pred príchodom skupiny islamistov, ktorá po ňom pátrala, dokázal skryť. Počas celého dňa oddiely ozbrojencov prečesávali oblasť a hľadali ruského letca, ale nemohli ho nájsť. Letec sa neustále premiestňoval a maskoval. Keď prišla tma, letec vyslal signál pomocou núdzovej vysielačky, dal o sebe vedieť, že je živý a označil svoju polohu. Je zaujímavé, že takmer hneď sa do oblasti, kde sa skrýval, z najbližšej dediny vybrala kolóna teroristov a začala sa aktívna rádiokomunikácia, čo svedčí o tom, že turecké odpočúvacie prostriedky hneď odovzdali informáciu o mieste, kde sa nachádza letec, ozbrojencom.

S príchodom tmy sa do oblasti dostalo niekoľko skupín ruského specnazu, ako aj sýrsky specnaz, ktorý pôsobil v tejto oblasti. Okolo 23.00 sa letec stretol so sýrskym specnazom, ktorý sa nachádzal v tyle teroristov, o 2.00 ráno bol dostavený na územie, ktoré kontroluje sýrska armáda, a o 3.00 ráno bol dostavený na základňu Hmeymim.

Pri stretnutí s novinármi Konstantin Murachtin povedal, že chce naďalej slúžiť v leteckej skupine Ruskej federácie v Sýrii, aby pomstil svojho veliteľa: „Samozrejme, netrpezlivo čakám, kedy mi dovolia vrátiť sa do boja. Budem prosiť velenie, aby ma nechali na tejto základni – som povinný „splatiť dlh“ za svojho veliteľa.“

zdroj: livejournal.com