Dag Daniš: V Turecku sa udiali neuveriteľné a nehorázne veci. Turci najskôr hodili Bruselu na stôl svoje podmienky dohody o utečencoch: zrýchlenie rokovaní o členstve v únii. Potom úrady strčili do väzby dvoch novinárov opozičného denníka Republika. Za to, že informovali, ako turecká tajná služba posiela zbrane teroristom z Islamského štátu a al-Kajdy.

Stalo sa to v piatok, krátko pred summitom EÚ-Turecko. „Sultán“ Erdogan tým dal únii jasne najavo svoju prevahu. Západ a Európa sa totiž oboch stíhaných novinárov zastávali.

Nepomohlo. Dva dni pred summitom novinári skončili v cele (kde majú čakať na súdny proces). A Turecko si potom v dohode s EÚ presadilo všetky požiadavky. Vrátane zrýchlenia rokovaní o členstve v únii a miliardovej pomoci.

Zbrane v humanitárnom konvoji

Denník Republika urobil v máji veľmi odvážnu vec. Šéfredaktor (volá sa Can Dündar) zverejnil reportáž o tom, ako turecká tajná služba MIT v roku 2014 pašovala zbrane do Sýrie. Pre teroristické skupiny Islamský štát a al-Kájda.

Zbrane boli ukryté v konvoji s „humanitárnou pomocou“ pre Sýrčanov. Konvoj na pokyn prokuratúry zadržala turecká polícia.

Turecká vláda už v roku 2014 poprela, že išlo o akciu tajnej služby. A opakovala, že nijaké zbrane do Sýrie nedodáva – a že za škandálom stoja „sprisahanci“ a „zradcovia“.

Nasledovalo zatýkanie policajtov, prokurátorov, colníkov… Rok na to, v máji 2015, denník Republika zverejnil dôkazy (fotografie a videonahrávky). Tie preukazovali, že konvoj naozaj prevážal do Sýrie zbrane.

Mali byť určené povstalcom, ktorých súčasťou je aj teroristická al-Kajda. Turecká tajná služba mala vyzbrojovať teroristov v boji proti Asadovi a v boji proti Kurdom – spojencom Západu a Spojených štátov.

Všetci za jedného

Pod reportáž sa na titulnej strane podpísala celá redakcia. Na sociálnych sieťach potom robila redakcia kampaň pod heslom ,,Can Dündar nie je sám“. Samozrejme, bezvýsledne.

Erdogan v júni podal osobne na novinára trestné oznámenie. A prisahal, že za svoju reportáž ,,zaplatí vysokú cenu“. Doživotie za špionáž, zradu, sprisahanie a podporu terorizmu.

O šesť mesiacov neskôr, v predvečer summitu s EÚ, si Erdogan splnil svoje želanie.

Vypočul si frazeologizmy únie o tom, ako by Turecko malo rešpektovať ľudské práva a slobodu slova. Rozplakal sa od smiechu. Dal ,,predbežne“ uväzniť aj šéfredaktora, aj riaditeľa liberálneho proeurópskeho (a prísne sekulárneho) denníka Republika. A hneď na to poslal svojho premiéra podpísať dohodu s úniou…

Pointa: Islamista Erdogan bude aj ďalej financovať a vyzbrojovať teroristov. Lebo môže. Novinárov, ktorí na to upozornia, bude zatýkať. Lebo môže. Bude aj ďalej terorizovať Sýriu, z ktorej utekajú milióny utečencov do Európy. Lebo môže. A k Európskej únii sa bude správať ako k špinavej handre. Lebo môže.

A únia mu za to bude platiť miliardy eur. Lebo… Vraj musí.

zdroj: aktuality.sk