Minister financií Andrej Babiš čelí podozreniu, že sa dopustil dotačného podvodu pri čerpaní dotácie na stavbu areálu Farmy Bocianie hniezdo. Orgány činné v trestnom konaní aj tentoraz konali mimoriadne razantne.

Útvar pre odhaľovanie organizovaného zločinu vykonal okolo šiestej hodiny ráno rozsiahlu raziu v sídlach všetkých spoločností skupiny Agrofert a zadržal bližšie neurčený počet manažérov a ich rodinných príslušníkov. Akcia s krycím názvom Gabriela (nazvanej podľa krstného mena bývalej opernej speváčky Beňačková-Čápová) sa zúčastnilo niekoľko stoviek maskovaných policajtov ozbrojených samopalmi. Vykonali prehliadku rovnako v bociaňom hniezde, ale aj v hniezde ďalších vtákov na celom Benešovsku. Pri prehliadkach bolo zhabaných niekoľko vriec rôznych materiálov. Po zásahu prebehla tlačová konferencia ÚOOZ, na ktorej jej hovorca sa sebavedomým úsmevom vyhlásil, že prebieha „rozsiahla realizácia“ a že ďalšie informácie v súčasnej dobe nemôže zverejniť. Na následnej spoločnej tlačovej konferencii ÚOOZ a prokuratúry dohliadajúci prokurátor odhalil, že zásah prebiehal aj v niekoľkých pobočkách bánk, a úžasom verejnosti odtajnil šokujúcu informáciu, že v týchto pobočkách bánk boli nájdené finančné prostriedky v určitej hodnote.

Všetci zadržaní boli v putách za dohľadu televíznych kamier niekoľkokrát vezený z Chodova do Olbramovic a späť. Zadržaní boli obvinení z trestných činov dotačného podvodu, poškodenia finančných záujmov Európskej únie a niektorí aj z poškodenia geodetického bodu. Štátny zástupca na nich následne navrhol uvalenie väzby, a to z dôvodu nebezpečenstva ovplyvňovania svedkov, pokračovania v trestnej činnosti, úteku a zámeny transsubstanciácie a konsubstanciacie.

Vyhranený postoj zaujali aj známi protikorupční aktivisti. Ostrý šturm zahájil známy protikorupčný aktivista Jan Kraus vo svojej relácii „Uvoľnite sa, prosím“, kam si pozval práve Andreja Babiša a podrobil ho nemilosrdnému výsluchu a jeho vytáčkám sa s iróniou sebe vlastnou niekoľkokrát vysmial. Čerpanie spornej dotácie dokonca niekoľkokrát označil za „prasiareň“ a „svinstvo“. Riaditeľ Transparency International David Ondráčka pomenoval kauzu dotácií pre Bocianie hniezdo ako alarmujúci prípad prerastaniu korupčných kruhov do systému rozdeľovania európskych peňazí. Zároveň posunul Českú republiku na škále Indexu korupcie až za Guineu-Bissau a Togo.

Nadačný fond proti korupcii Karla Janečka udelil Cenu za odvahu dvom úradníkom ministerstva financií Martine Uhrinovej a Ladislavovi Janákovi, ktorí upozornili na to, že ich podriadená na pokyn námestníka ministra zisťovala v Bruseli stav vyšetrovania okolo bocianieho hniezda a Agrofertu. Na tlačovej konferencii fondu to oznámili spoločne Radim Jančura a Karel Randák. Iniciatíva Rekonštrukcia štátu usporiadala pred ministerstvom financií happening pod názvom „Za priehľadné dotácie, už žiadne bocianie hniezda“.

Stranou nezostala ani politická scéna. Premiér Sobotka v ráznom vyhlásení verejnosti oznámil, že o celej záležitosti bude so svojím koaličným partnerom „dôsledne diskutovať“. Rovnako tak predseda ľudovcov Bělobrádek zvažuje ďalšie zotrvanie v koalícii, aj keď ho v žiadnom prípade nevylučuje. Iba prezident Zeman na kauzu reagoval bonmot, že „predstava, že sleduje kauzu Bocianie hniezdo, droždie hniezdo, kukučie hniezdo a podobne, je úplne nadsadená“. Prezident Zeman sa podľa svojho vyjadrenia zaoberá iba kauzami neodvedených darovacích daní z kabeliek, čo demonštroval tým, že si na druhý deň pozval na Pražský hrad štátneho zástupcu, ktorý dozoruje obzvlášť závažný trestný čin spočívajúci v nezaplatenia dane z darovania za kabelku značky Hermes zvanú birkinka. Na Bocianie hniezdo mu tak vraj nezostáva čas.

Nikoho neprekvapilo, že politici hnutie ANO sa jednoznačne postavili za svojho predsedu Andreja Babiša. Radmila Kleslová uviedla, že Babiš je omnipotentná bytosť, ktorá je alfou i omegou, svetlom i tmou, začiatkom i koncom a vlastníkom aj nevlastníkom farmy Bocianie hniezdo. Poslanec Martin Komárek s poetikou vlastnou bývalému mládežníckemu bardovi na svoj facebookový profil napísal, že „celá kampaň je, slonkovina ‚, ktorá sa snaží len, zasmrdiet‘, rovnako ako sa snažia molie lajná zasmrdieť, chemlonové boa jeho manželky“. Predseda poslaneckého klubu hnutia ANO 2011 Jaroslav Faltýnek v televíznej debate vyhlásil, že o farme Bocianie hniezdo nič nevie, ale že problémom slovenského poľnohospodárstva nie sú bociany, ale nízke ceny jatočného hovädzieho dobytka, a že za záujmy českých poľnohospodárov bude ďalej lobovať.

Ak sa vám zdá, že sa vyššie uvedené nestalo, je to zrejme z rovnakého dôvodu, z akého mohol podnikateľ Karel Janeček vojsť so svojím športovým vozidlom do Krymskej ulice v pražských Vršoviciach, ktorá bola v rámci akcie „Zažiť mesto“ zatvorená pre autá. Z davu sa totiž ozývalo „Ty môžeš, Karle!“. Rovnako tak sa teraz z Českej republiky ozýva „Ty môžeš, Andrej!“.

zdroj: svobodneforum.cz