Lietajúci automobil nie je ničím novým, už v roku 1940 jeho príchod prorokoval sám Henry Ford a skutočne sa po druhej svetovej vojne objavilo v USA.

Aktuálne sa funkčný lietajúci automobil objavuje na Slovensku. Aeromobile 2.5, ako sa výtvor volá, bol predstavený v septembri 2013 na konferencii SAE Aerotech v Montreale a ako jeho názov napovedá, je evolúciou dvojky, ktorá sa rodila dlhých pätnásť rokov. Sám má však za sebou iba tri roky vývoja.

Dizajnér a konštruktér Štefan Klein nie je v obore žiadnym nováčikom, konštrukciou Aeromobile sa zaoberá už od začiatku poslednej dekády minulého storočia. Sám Klein pripustil, že na svete nie je jediný, komu podobná myšlienka nedáva spať. Americká Terrafugia Transition je však založená na inom princípe. Aeromobile sa môže pohybom a otáčaním zmeniť z auta na lietadlo. Je pochopiteľne patentovaný a záujem o neho prejavil aj americký Úrad pre letectvo a kozmonautiku, teda NASA. Ten v súčasnosti podporuje individuálnu leteckú dopravu a takýto projekt nemôže zostať bokom jeho pozornosti.

Oficiálne tretie, podľa označenia však dvaapoltá generácia Aeromobile lieta a jazdí. Základným stavebným kameňom je oceľový rám, na ktorom spočíva karbónová karoséria. Aj s krídlami je stroj široký osem a dlhý šesť metrov. Krídla sú skladacie, bez nich meria lietajúce auto do šírky iba 1,6 m Dĺžka mu samozrejme zostáva zhodná, pričom celé neváži ani pol tony, presne 450 kg. Je to taký ultralight, ktorý sa môže preháňať aj po ceste. Zmestia sa do neho dvaja ľudia.

Aeromobile je poháňaný vodou a vzduchom chladeným štvortaktným štvorvalcom Rotax 912, presnejšie technické parametre agregátu zverejnené neboli. Existujú dve verzie : s objemom tesne cez 1,2 la 82 k, respektíve väčšie a výkonnejšie 1,35 litrová sa 102 K. Na ceste vie upaľovať cez 160 km / hod., spotrebuje 7,5 l benzínu na 100 km. Maximálny dojazd je 500 km. Aby sa odrazil od zeme, musí ísť po dráhe aspoň stotridsiatkou. Vo vzduchu dokáže letieť aj cez 200 km / h, minimálna rýchlosť mimo pevnú zem je potom 60 km / h a spotreba ? 15 litrov za hodinu, vo vzduchu navyše vydržia až sedem stoviek kilometrov. Kam až dostúpa, to ale nevieme.

Chystá sa aj Aeromobile 3, ktorý sa zrejme v roku 2014 začne malosériovo vyrábať. Koľko bude stáť, je tiež v túto chvíľu tajné. Avšak je to pochopiteľne kuriozitka pre bohatých. Hlavne Američanov, pretože súkromné lietanie je za morom viac rozšírené ako na starom kontinente. Na ceste sa bude pohybovať ako normálne vozidlo a vo vzduchu ako lietadlo. Podľa počítačovej podoby je to ale stále futuristický dopravný prostriedok s nahor výklopnou kabínou, ktorý z horného pohľadu najviac pripomína rybu.