LONDÝN – Britskí meteorológovia sa už na začiatku jesene nedočkavo pýtajú, čím nás prekvapí blížiaca sa zimná sezóna. Podľa ich prvej prognózy by mohla prísť zima, akú sme v Európe za posledné roky nezažili. Výrazne by sa podľa nich mohlo ochladiť už začiatkom novembra.

Štyri mesiace hustého sneženia a teploty pod bodom mrazu. Také sú vyhliadky britských meteorológov na zimu 2016/2017, uvádza portál Express.co.uk. Treskúci mráz a snehové záveje by podľa nich mali trápiť krajinu od novembra až do februára. Pri tejto príležitosti odborníci sľubujú nielen snehové búrky, ale aj biele Vianoce.

Skeptikom, ktorí prísľubu tuhej zimy neveria, meteorológovia odkazujú, aby sa nedali zmiasť teplým septembrovým počasím. Očakávaná zmena doveje až z polárnych oblastí a má mať dramatický priebeh. Británia údajne čelí jednej z najchladnejších zím za posledné roky.

Výrazné ochladenie má nastať už začiatkom novembra a jej negatívnymi sprievodnými javmi majú byť ťažké krupobitia aj snehové víchrice. Pravdepodobnosť studenej tohtoročnej zimy sľubuje aj oslabenie oceánskeho prúdenia El Niňo, ktorý ovplyvňoval počasie v Európe minulý rok. Šanca, že sa milovníci zimných športov už tento rok dosýta vybláznia na snehu, je minimálne 50-percentná.

zdroj: topky.sk