Toto nikto nečakal: Nemci a Francúzi vyhodili Porošenka

thumbnail

Paríž - Cieľom stretnutia normandskej štvorky v Berlíne malo byť prinútiť Ukrajinu na plnenie záväzkov vyplývajúcich z minských dohôd. Namiesto toto s prezidentom Petrom Porošenkom vyrazili štátnici dvere, tvrdí Bývalý minister obrany Ukrajiny a poslanec Anatolij Gricenko.

Podľa ministra zahraničia Jean-Marca Ayraulta účastníci summitu žiadajú od prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka "detailné záväzky v otázke štatútu Donbasu a kalendára prevedenia volieb." Kyjev a Moskvu tiež chceli zaviazať k dosiahnutiu pokroku v otázke stiahnutia síl pozdĺž línie v oblasti konfliktu.

Problém však nastal vo chvíli, keď sa jednalo o Sýriu. Predáci Nemecka a Francúzska totiž k rokovaciemu stolu podľa poslanca Porošenka nepustili. "V stredu po rokovaní predákov" normandskej štvorky "o Ukrajine Petra Porošenka vyhodili," napísal Gricenko na sociálnej sieti.

"Potom si sadli s Putinom, aby prerokovali Sýriu. Jeden z kľúčových problémov svetovej bezpečnosti sa prejednáva ostentatívne bez Ukrajiny?" dodal nahnevaný politík.

Gricenko v tejto súvislosti spomenul, že Ukrajina patrí do BR OSN a má právo zúčastniť sa kľúčových hlasovaní. "A potom vyraziť s Porošenkom (s Ukrajinou) dvere? Pokladám to prinajmenšom za diplomatickú netaktnosť, krátkozrakosť a voči Ukrajine urážlivé správanie Merkelovej a Hollanda," dodal.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)