Toto nás má ochrániť pred náporom utečencov. Kaliňák už testuje bariéry.

thumbnail

Ministerstvo pod vedením Roberta Kaliňáka už odskúšalo prvé metre avizovanej "mobilnej bariéry".

"Bude to mobilná bariéra, ktorá sa dá postaviť kdekoľvek kde to bude potrebné. Nejde o plot po celej hranici," priblížil predstavu hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Podľa neho pôjde o dočasné opatrenie, "vďaka ktorému sa bude dať v prípade migračnej vlny sústrediť ľudí na jedno miesto," povedal s tým, že tam "s nimi budú urobené potrebné úkony." To znamená napríklad identifikácia alebo registrácia.

Hoci je mobilná vojenská bariéra už v skúšobnej fáze, ministerstvo ju ešte nemá vo svojom vlastníctve. "Zatiaľ ju nemáme kúpenú, len odskúšanú, či je možné jej reálne využitie v našich podmienkach," povedal Netík. Koľko kilometrov bariéry nakoniec Slovensko bude potrebovať nespresnil, má však ísť o niekoľko kilometrov.

Ešte nie je jasné ani to, na ktorej hranici sa bude takáto mobilná bariéra využívať. Hovorí sa o južnej, teda maďarskej, prípadne by Slovensko mohlo takýmto spôsobom pomáhať aj na iným miestach schengenského priestoru.

Milióny migrantov

Príprava Slovenska na ďalší nápor migrantov súvisí podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj s laxnou azylovou politickou Nemecka.

"Treba si uvedomiť, že každý migrant, ktorý dostane azyl, môže požiadať, aby v rámci zlúčenia rodiny, prišla za ním jeho manželka, deti, aj rodičia. Takto teda každé číslo musíte vynásobiť minimálne štyrmi. Čiže v tomto roku ak hovoria Nemci o milióne, v skutočnosti sú to štyri milióny a ak hovoria v budúcom roku o troch miliónoch, tak je to v skutočnosti 12 miliónov," povedal minister nedávno v online rozhovore pre aktuálne.sk.

Bariéry, ktoré budú "zdobiť" slovenské hranice, sú vyplnené zeminou. Sú nepriestrelné, nedajú sa podkopať a ani preliezť, tvrdí minister.

"Jedná sa o masívnu bariéru, ktorú nie je možné preraziť, ani podliezť, a ktorá by mala spĺňať všetky bezpečnostné štandardy a v prípade potreby by bola nasaditeľná kdekoľvek na Slovensku," uzatvára Kaliňák.

zdroj: aktualne.atlas.sk

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)