Kokaín pri užívaní "rýchlo mení mozog", zistili americkí vedci

thumbnail

New York - Užívanie kokaínu môže zmeniť štruktúru mozgu počas niekoľkých hodín, a to môže byť prvým krokom k drogovej závislosti. V novej štúdii, o ktorej informoval spravodajský server BBC News, to zistili americkí vedci.

Testy na zvieratách ukázali, že krátko po užití drogy v mozgu začali rásť nové stavby súvisiace s učením a pamäťou. Myši s najväčšími zmenami v mozgu potom vykazovali najväčšiu náklonnosť ku kokaínu; vedci to popísali ako "závislosť mozgu na učení".

Tím Kalifornskej univerzity a sanfranciskej univerzity sledoval malé výčnelky dendritických buniek v mozgu, ktoré sú spojené s vytváraním pamäti. Vedci zistili, že rozdiel v ich raste bol zaznamenaný už dve hodiny po prvom injekčnom vstreknutí kokaínu myši.

"Naše snímky (mozgu z laserového mikroskopu) poskytujú jasné dôkazy, že kokaín vyvoláva rýchly rast nových výbežkov. Čím viac ich myši majú, tým viac dávajú najavo, čo sa o droge naučili," povedala psychologička a neurologička Linda Wilbrechtová z Kalifornskej univerzity.

"To nám ukazuje možný mechanizmus, ako užívanie drog podnecuje ďalšie správanie smerujúce k získaniu drogy. Môže to tiež vysvetliť, ako s drogami spojené impulzmi začnú dominovať pri rozhodovaní ľudského užívateľa drog," dodala.

Podľa doktora Geroma Breena z londýnskeho Ústavu psychiatrie je vývoj výbežkov dendritických buniek v mozgu zvlášť dôležitý pre učenie a pamäť. "Táto štúdia nám ponúka dôveryhodné vysvetlenie toho, ako dochádza k závislosti," povedal BBC. "Ukazuje, ako sa mozog 'naučí' závislosti. Zatiaľ ale nie je bezprostredne jasné, ako užitočné to bude pri možnom vývoji terapie," dodal.

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)