Česko vyšle na východ Európy stovku vojakov do síl NATO, naznačil to minister obrany Stropnický

thumbnail

Minister obrany Martin Stropnický nevylúčil, že Česko vyšle asi stovku vojakov do síl Severoatlantickej aliancie, ktoré majú pôsobiť a posilniť vojenskú prítomnosť aliancie vo východných štátoch NATO.

Povedal to v nedeľných otázkach Václava Moravca v Českej televízii. Ak príprava pôjde podľa plánu, je podľa neho veľmi pravdepodobné, že do misie budú vyslaní v tohtoročnom druhom polroku.

NATO sa už skôr v reakcii na ruský postup na Ukrajine rozhodlo posilniť obranu svojho východného krídla vytvorením novej jednotky veľmi rýchlej reakcie o sile päť tisíc mužov, ako aj šieste veliteľstvo v Bulharsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku a Rumunsku. Tie majú poslúžiť práve k rozvinutiu síl rýchleho nasadenia, plánovaniu spoločnej obrany a koordinácii cvičenia.

Predseda vojenského výboru NATO Petr Pavel v ČT vyhlásil, že vojenská prítomnosť na východe aliancie nemá za cieľ Rusko vojensky ohroziť. Skladba malých jednotiek, ktoré dajú dohromady asi jednu brigádu, nie je pre Rusko vojenskou hrozbou, uviedol a dodal, že to má ukázať jednotu aliančných partnerov. Tiež Stropnický súdi, že ani Rusko si neželá väčší konflikt, podľa jeho slov ide o to vydržať a ukázať pripravenosť.

Pavol povedal, že je dohoda na tom, že prítomnosť NATO na území východných členov bude posilnená, vzniknú plány pohotovosti pre východných aliančných partnerov a budú prijaté opatrenia na posilnenie pripravenosti reagovať na nepredvídateľné udalosti v regióne.

Držať Rusko čo najďalej

"Ak je toto širší plán NATO, nevidím dôvod, prečo by sme mali stáť bokom," povedal v debate europoslanec ODS Jan Zahradil. Podľa svojich slov verí, že vojenská prítomnosť bude pôsobiť ako zadržiavací faktor proti Rusku a pravdepodobne nespôsobí rast napätia. Záujmom českých a slovenských politikov by podľa neho malo byť držať Rusko čo najďalej od českých hraníc, a to za použitia všetkých politických prostriedkov.

Stropnický tiež povedal, že ukrajinská politická reprezentácia nevykazuje "bohvieaké výsledky". Ukrajina podľa neho v minulých rokoch premárnila čas a potáca sa vo svojich problémoch.

"To je samozrejme voda na mlyn ruským stratégom," vyhlásil a dodal, že týmto ruským stratégom nie je vzdialená predstava, že to budú oni, kto bude stabilizovať situáciu na Ukrajine a vytvoria tam bábkový režim, ktorý dostane situáciu pod kontrolu.

"No a potom sa napríklad objaví nejaký chlapík, ktorý bude mať - a ako to bolo v minulosti - pomerne blízko k Moskve a Rusko by bolo tým veľkým mierotvorcom," domnieva sa Stropnický. Pre Ukrajinu by to podľa neho bola zlá cesta.

Prítomnosť vojsk NATO

Vilnius, Riga, Tallinn a Varšava usilujú o trvalú prítomnosť jednotiek NATO v regióne. Aliancia sa až doteraz obmedzovala na rotáciu síl. USA už ohlásili, že umiestni ťažkú ​​výzbroj pre americkú jednotku v sile brigády v Pobaltí, Bulharsku, Rumunsku a Poľsku, kde by prvé sily mali byť rozmiestnené v polovici roka.

Stropnický uviedol, že ohrozenie vedľa Pobaltia a Poľska cíti aj Bulharsko a Rumunsko. "Je tam viacero narušení vzdušného priestoru a výsostných vôd," uviedol minister.
Poliaci organizujú tento rok v júli vo Varšave summit, na ktorom by plány posilnenia prítomnosti NATO v strednej a východnej Európe mali byť dokončené. Poľsko by podľa svojho prezidenta Andrzeja Dudy stálo o trvalú prítomnosť aliančných vojakov na svojom území.

Niektoré krajiny NATO sa ale tomuto kroku bránia. Obávajú sa nákladov na túto misiu a tiež ďalšieho zhoršenia vzťahov s Moskvou, ktoré by to zrejme vyvolalo.

zdroj: zpravy.aktualne.cz

Poznámka: Všetky vyjadrenia vysokých štátnych činiteľov v médiách, ktoré podporujú scénare prípravy vojnových konfliktov a riešení problémov vojnami považujeme za ľudské zlyhanie, pretože problémy sa dajú riešiť aj inak. VIAC TU >>

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)